Managovatelný switch

Z Freenetis Wiki
Přejít na: navigace, hledání


Switche mají vnitřní síťové rozhraní, připojené k nějakému mikrokontroleru, který realizuje management switche = konfiguraci switching logiky (switching fabric), web/telnet/ssh rozhraní atd.

Toto vnitřní rozhraní je připojené do switching fabric stejně, jako ostatní porty switche:

Freenetis-manageswitch.png


Většina managovatelných switchů umí na tom vnitřním rozhraní tvořit libovolný počet VLAN rozhraní, aby bylo možné management switche zpřístupňovat do libovolného VLANu, který si ve switchi vytvořím.

Takže managovatelný switch ve FreenetISu by se zapsal jako zařízení, které má 1 vnitřní (=nedostupný na žádném konektoru) LAN interface a třeba 24 portů. Pokud bude LAN interface skrytý, pak se u něj segment nemusí evidovat, kterýžto příznak FreenetIS zatím nemá - momentálně je nutné vytvořit i ten skrytý segment, na obrázku to je to šipka mezi "LAN interface" a "Internal port".


Quimi navrhuje postup:

Nebo by šlo vytvořit segment Propoj Interní port - Management LAN. Pak přidat k zařízení port Inerní port a rozhraní Management LAN, které vlastně tímto segmentem propojíme. Nad rozhraním Management LAN pak budeme vytvářet jednotlivé VLAN rozhraní (patřící do určitého VLANu) - až k nim pak budeme přiřazovat managovací IP adresy.