Monitoring
Monitoring ve FreenetISu je založena na nástroji fping. Samotný monitoring je deamon běžící na linuxuvém stroji, který má přístup do Vaší vnitřní sítě a k serveru, na kterém běží FreenetIS. (FreenetIS i monitoring mohou běžet na jednom stroji, ale tato konfigurace není doporučena, jelikož monitoring vytváří velkou zátěž na běhový server)
Monitoring komunikuje s FreenetISem pomocí nástroje wget. Z FreenetiISu získává IP adresy v síti, které má monitorovat. Poté proběhne samotný test dostupnosti jednotlivých adres. Výstup testu je zaslán zpět FreenetISu, který jej zobrazí v rozhraní monitoringu.
Instalace ze zdrojových kódů
Tento postup instalace je zde pro vývojářské účely. Koncový uživatelé by měli instalovat pomocí balíku frenetis-monitoring.
Závislosti
apt-get install fping
Skript
Následující kód uložit jako /usr/local/sbin/freenetis-monitor:
#!/bin/bash ################################################################################ # # # This script serves for monitoring from IS FreeNetIS # # # # author Kliment Michal 2012 # # email kliment@freenetis.org # # # # name freenetis-monitord.sh # # version 0.9 # # # ################################################################################ #Load variables from config file CONFIG=/etc/freenetis/freenetis-monitoring.conf # temporary file with list of IP addresses to monitor HOSTS_INPUT=`mktemp` # temporary file with result to send HOSTS_OUTPUT=`mktemp` FPING="/usr/bin/fping" # Load variables if [ -f $CONFIG ]; then . $CONFIG else echo "No config file - giving up :-("; exit 0 fi # endless loop while true; do # use fping to get ip addresses states $FPING -e -f "$HOSTS_INPUT" 2>/dev/null | while read host do # ip address ip=`echo $host | awk '{print $1}'` # state of host (alive or unreachable) state=`echo $host | awk '{print $3}'` # latency of host (only for alive state) lat=`echo $host | awk '{print $4}' | sed 's/(//'` # do not add ampersand to beginning of file with result if [ -s "$HOSTS_OUTPUT" ]; then echo -n "&" >> "$HOSTS_OUTPUT"; fi # add variables to file with result echo "ip[]=$ip&state[]=$state&lat[]=$lat" >> "$HOSTS_OUTPUT" done # remove temporary file with IP addresses to monitor rm "$HOSTS_INPUT" echo "Sending result data back to FreenetIS..." # send file with result back to FreenetIS wget -qO- --post-file="$HOSTS_OUTPUT" "$HOSTS_OUTPUT_URL" # remove temporary file with result rm "$HOSTS_OUTPUT" done
Nastavit práva pro spouštění:
chmod +x /usr/local/sbin/freenetis-monitor
Spuštění
Skript je nutné spouštět ve věčném cyklu (např. ve screenu):
while true; do freenetis-monitor; done
Priority
Je to jediný parametr skriptu. Nejedná se o priority v pravém slova smyslu, spíše priority jdou pomocí něj simulovat. Přesnější termín by byl zřejmě skupiny.
Ve FreenetISu si zařízení rozdělíme do jednotlivých priorit a pak na straně serveru můžeme pro každou prioritu spustit jeden proces.
Praktické použití: Zařízení sdružení (tj. nejdůležitější) si označíme prioritou 1 (např. 500 zařízení), ostatní zařízení, které chceme z nějakého důvodu monitorovat si označíme prioritou 2 (např. 2500 zařízení).
Pokud bychom skript spustili bez parametru, monitoroval by všechna zařízení (s prioritou 1 i 2) a trvalo by jedno projetí přibližně 5 minut => tj. výpadek spoje by se v systému projevil až nejdříve za 5 minut
Pokud bychom spustili skript 2x:
while true; do freenetis-monitor 1; done while true; do freenetis-monitor 2; done
prvnímu procesu (monitorující zařízení sdružení) by projetí trvalo přibližně 1 minutu => tj. výpadek spoje by se v systému projevil už za 1 minutu