DHCP
Od verze 1.1 je FreenetIS schopen spravovat DHCP servery na zařízení s operačními systémy RouterOS a Linux. Správa je založena na podobném principu jako přesměrování či zajištění kvality služeb (QoS) a tedy zařízení s DHCP serverem stahuje data o své konfiguraci z FreenetISu a aplikuje je na samo sebe. Pro instalaci je nutné provést následující kroky na straně FreenetISu a jednotlivých DHCP serverů.
Nastavení na straně FreenetISu
Předpokládáme, že již Váš FreenetIS obsahuje popis Vaší sítě (podsítě, IP adresy).
- U podsítí, které jsou spravované DHCP serverem nastavte hodnotu DHCP na ano.
- Každá taková podsíť musí mít jednu bránu (reprezentovanou IP adresou) a tato IP adresa musí být svázaná se zařízením, které reprezentuje DHCP server (takže jedno z jeho rozhraní musí obsahovat tuto IP adresu). Pozn.: pokud některá z podsítí toto pravidlo nesplňuje je při zobrazení všech podsítí zobrazeno varovné hlášení se všemu nevalidními podsítěmi
- Nyní nastavíme všechna fyzická zařízení dle návodu níže
- V menu lze nalézt položku DHCP servery, kde lze pozorovat kdy naposledy si DHCP server stáhnul svou konfiguraci z FreenetISu. Čas poslední aktualizace je použit pro rozlišení, zda-li je DHCP server aktivní. Hranice aktivity lze nastavit jako trvání v sekundách. Toto nastavení je dostupné v sekci Nastavení v sekci Systém. Počet neaktivních DHCP serverů je zobrazován jako indikátor u položky menu.
Upozornění:
- Je nutné, aby každá IP adresa v podsíti spravované DHCP serverem měla přiřazeno rozhraní s platnou MAC adresou.
- Případné chyby v konfiguraci a během komunikace DHCP serverů s FreenetISem jsou zobrazeny v sekci chyby a záznamy činnosti.
Nastavení DHCP serverů
Na DHCP serverech je nutné sprovoznit skript, který stahuje konfiguraci z FreenetISu a nastavuje ji do DHCP. Lze nastavit jak často se má tato akce provádět (výchozí hodnota je 5 minut), přičemž konfigurace je načtena jen v případě její změny (optimalizace).